תולדות האיפור

תולדות האיפור

כבר שנים שהוא איתנו

כבר משחר האנושות רדפו בני האדם אחר היופי והשקר והשתמשו באיפור מגוון- בצבעים, משחות וחומרים שונים. אנו יודעים כי נהגו להתאפר בתקופת התנ"ך, ברומא העתיקה, במצריים העתיקה וביון העתיקה עוד בשנת 4000 לפני הספירה. על כל זאת ועוד גם לומדים בקורסי איפור.
מדינות נוספות בהן נעשה שימוש באיפור במשך אלפי שנים הינן סין ויפן.
הקדמונים למשל, נהגו לאפר את פסלי האלים על מנת להחיות את מראם. התכשירים הקוסמטיים אשר שימשו את בני האדם כללו משחות, שמנים מבושמים אשר נועדו להעניק לעור לחות, אבקות, בשמים ועוד.
מטרות החומרים היו להגן, לרכך ולשמור על עור הפנים רענן. המשחות הוכנו משמנים צמחיים ומחירם היה גבוה. כמו כן, היה לאיפור מטרות נוספות- למשל: לאיפור העיניים היה תפקיד דתי- מאגי ורפואי- האיפור הרחיק זבובים אשר גרמו לדלקות וסיפק הגנה מפני אור והתייבשות.
ביוון ורומא היה מקובל למרוח את הפנים במשחות. כמו כן, היה מקובל לצבוע את הפנים בצבעים חזקים- הנשים היו צובעות את הלחיים והשפתיים בצבע אדום. את הצבע הן ייצרו מאצות ותמצית צמחים. את העיניים והגבות צבעו הנשים בצבע שחור.

כלים עתיקים לאיפור – מקלונית וכפיות

במשך הזמן החלו בני האדם לייצר כלים מיוחדים אשר עשויים מחומרים שונים, כגון: זכוכית, בהט, אבן ואפילו עצמות. יחד עם הכלי נמצא "מקלון" עשוי משנהב, עצם וברונזה. המקלון היה עבה בקצה אחד והוא נועד למשיחה סביב העיניים. הקצה השני היה דומה לכפית ונועד לערבוב החומר. את המקל טבלו במים או שמן מבושם, טבלו באבקה וצבעו את העיניים.

ההתנגדות לאיפור – "זה לא מנומס"

מעניין לדעת כי במהלך התקופות היו מתנגדים לאיפור- בשנת 1770 חוקק חוק על ידי הפרלמנט הבריטי. החוק גינה את השימוש בשפתון. לפי החוק, היו עלולות הנשים אשר הואשמו ברצון לפתות גברים לנישואין להישפט על ביצוע כישוף. לאחר שנים- במאה ה- 19 החליטה המלכה ויקטוריה כי השימוש באיפור אינו מנומס, בימים אלו נחשב האיפור להמוני ורק שחקנים ופרוצות נהגו להשתמש בו. גם בגרמניה הנאצית נאסר השימוש באיפור, זאת בניגוד לתפיסה הרווחת באמצע המאה ה- 20.

האיפור בימינו – החברות המובילות בשוק והתחרות הקשה

העיסוק באיפור אשר החל בשנים הקדומות לא פסק להתפתח וכיום מדובר על תעשייה שלמה אשר מכילה שפע מוצרים. ניתן לומר כי התחרות בין החברות השונות קשה ביותר. כמו כן, הפך תחום האיפור למקצוע פופולארי.
נשים רבות שואפות לעסוק בתחום האיפור ולהפוך למאפרות מקצועיות משום שתחום האיפור הינו תחום מבוקש. ניתן ללמוד את התחום במגוון בתי ספר בארץ וברחבי העולם.
במהלך הקורסים לומדים הסטודנטים את יסודות האיפור, יסודות האסתטיקה, שימוש בכלי איפור מגוונים- ( עפרונות לעיניים, שפתונים, סוגים שונים של סומק, מסקרות, אייליינרים ועוד), לומדים כיצד להשתמש בכלי העבודה של האיפור, לומדים על סגנונות בסיסיים של האיפור כמו למשל: איפור לקולנוע ולטלוויזיה, איפור גוף, איפור כלות,איפור למסיבות, איפור לעבודה, איפור לתצוגות אופנה, איפור ליום יום ועוד. בין מגוון הרשתות הבולטות בתחום האיפור ניתן למצוא את החברות: לוריאל, אסתי לאודר, קלירנס, RIMMEL, ,SoftTouchג'ייד ועוד.
ממצאים מרתקים אלה מן העבר מראים לנו, שהלכות עולם, כולל עולם האיפור שהפך היום לתעשיית קוסמטיקה רווחית ביותר, אינם משתנים, וכמו פעם, יש המתנגדים לאיפור ויש הטוענים בעדו, ו"מה שהיה הוא שיהיה ומה שנעשה הוא שיעשה ואין כל חדש תחת השמש". (קהלת א:9).

דף הבית » מאמרים מקצועיים » תולדות האיפור

תגובות

2017-08-20T08:28:15+03:00
Call Now Button